Dach prosty, czy nachylony?
Jaki dach wybrać? Prosty czy nachylony? To pytania, które zadają sobie osoby pracujące nad projektami domów oraz innych budynków. Odpowiedź na to pytanie nie jest zerojedynkowa, a odpowiedni wybór może znacznie zaoszczędzić czasu pracy w trakcie samej budowy konstrukcji oraz kosztów i czasu, w trakcie ewentualnej pielęgnacji dachu. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, bezsprzecznie należy zwrócić uwagę na najważniejszą funkcję dachu, czyli zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony ludziom oraz wnętrzu budynku.
Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a co za tym idzie również zagorzałych fanów oraz przeciwników. W przypadku wyboru określonego typu dachu, warunkowane jest to często również geograficznie i kulturowe. W przypadku obiektów położonych w górach oraz w miejscach, gdzie opady śniegu są intensywne, zdecydowanie odradza się dachy płaskie. Wszystko dlatego, że na nich mogą gromadzić się tony śniegu, które obniżają wytrzymałość konstrukcji i mogą doprowadzić do groźnych wypadków. W przypadku strzelistych dachów, ich konstrukcja sprawia, że śnieg w dużej mierze sam spada z dachu i nie zalega na jego powierzchni.
Który dach wybrać?
Płaski dach to konstrukcja, która znana jest od ponad stu lat. To konstrukcja budowlana, która wieńczy budowlę oraz jednocześnie bardzo często pełni również rolę stropu. Oczywiście nie jest w pełni płaska, ponieważ wówczas niemożliwe byłoby bezpieczne i skuteczne odprowadzenia wody z jego powierzchni. Jego delikatne nachylenie nie ma wpływu jednak na odbiór wizualny, dlatego swoich wyglądem przypomina płaską powierzchnię. Czyszczenie dachów płaskich jest stosunkowo proste i bezpieczne, ponieważ nie łatwiej zachować na nich równowagę. Dodatkowo na wykonanie takiego dachu potrzeba mniej materiałów, jednak wyklucza on powstanie w budynku tzw. poddasza. Nie sprawdza się również w przypadku częstych opadów śniegu, ponieważ zwiększa niebezpieczeństwo ewentualnego zawalenia.
Pochylone dachy to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku domków jednorodzinnych. Takie konstrukcje ułatwiają nie tylko odprowadzenie wody, śniegu oraz innych zanieczyszczeń. W przypadku jednak ich czyszczenia, trudniej dojść w każdy zakamarek i więcej pracy wymaga samo dostanie się na dach oraz zapewnienie sobie na nim bezpieczeństwa. Dodatkowo w przypadku takiego dachu wykorzystuje się więcej materiałów, ze względu na zwiększoną jego powierzchnię, ale dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń na poddaszu. Wybór odpowiedniego dachu, w głównej mierze zależy od indywidualnych upodobań oraz lokalizacji budynku.
Najnowsze komentarze