Jak zbudować ścianę działową?

Budowa ściany działowej to zadanie, które często staje przed osobami planującymi remont. Ściana działowa to pionowa konstrukcja, która służy do podziału pomieszczenia na dwie części. Ze względu na to, że ściana działowa nie jest podtrzymująca, jej konstrukcja różni się od budowy ścian nośnych. Jak zbudować ścianę działową? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

1. Przygotowanie

Przed rozpoczęciem prac nad budową ściany działowej należy dokładnie zaplanować cały proces. Przede wszystkim trzeba zdecydować, gdzie ma być umiejscowiona ściana oraz określić jej wymiary. Następnie trzeba zdjąć tynk z obu stron ścian, między którymi ma być zbudowana ściana działowa. Jeśli w pomieszczeniu są instalacje wodno-kanalizacyjne lub elektryczne, należy je wyłączyć. W przypadku wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, konieczne może okazać się wcześniejsze osuszenie ścian.

1. Wybór materiałów

Ścianę działową można zbudować z różnych materiałów. Do popularnych wyborów należą:
– bloczki z betonu komórkowego
– płyty gipsowo-kartonowe
– cegła
– pustaki ceramiczne

Przy wyborze materiałów należy wziąć pod uwagę nie tylko ich właściwości techniczne, ale także koszt i łatwość w aplikacji. Korzystając z płyty gipsowo-kartonowej można szybko i łatwo zbudować ścianę, jednak materiał ten nie jest najlepszy jeśli chodzi o dźwiękochłonność.

1. Konstrukcja ściany

Najpopularniejszym sposobem budowy ściany działowej jest stosowanie specjalnych profili (tzw. “stelaże”) oraz płyt gipsowo-kartonowych. Stelaże (profil Omega i CD) układane są poziomo i pionowo, a na ich zapleczu montowane są płyty gipsowo-kartonowe. Przy tego typu budowie ściany należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczanie elementów osłonowych. W przypadku, gdy na styku płyt z ramą pojawi się nierówność, należy ją wypełnić specjalną masą łączącą płyty.

1. Montaż drzwi

Jeśli w budowanej ścianie działowej przewidziane są drzwi, należy je zamontować na etapie konstrukcji ściany. Najpierw należy wyznaczyć miejsce umiejscowienia drzwi na ścianie. Następnie należy zainstalować na tym miejscu ramę drzwiową. W stelażu należy zostawić odpowiedni otwór na drzwi oraz umieścić drewniane elementy kotwiące, które pozwolą odpowiednio zamontować futryny.

1. Wykończenie

Ostatnim etapem budowy ściany działowej jest jej wykończenie. Ścianę można pomalować farbami emulsyjnymi, pokryć tapetą lub piaskować. Jeśli ściana ma pełnić funkcję tłumiącą dźwięki, można zastosować płyty akustyczne.

Podsumowując, budowa ściany działowej to zadanie, które wymaga dokładnego zaplanowania i przemyślenia. Wybór materiałów i narzędzi, odpowiednie ich użycie oraz przestrzeganie norm stanowią podstawy udanej budowy ściany działowej.

Możesz również polubić…