Czym różni się elektrozaczep wzmocniony od zwykłego?
Czym jest elektrozaczep?
Elektrozaczep jest urządzeniem elektromagnetycznym, może znajdować się w obudowie symetrycznej lub niesymetrycznej. Jego zadaniem jest zdalne, przewodowe odryglowywanie drzwi, furtek oraz drzwiczek szafek. Elektrozaczep zbudowany jest z obudowy, cewki nawiniętej na rdzeń elektromagnesu oraz kotwicy wyposażonej w układ mechanicznych dźwigni. Gdy do urządzenia dociera prąd, trafia na cewkę, która zwalnia dźwignie i podnosi kotwicę, co prowadzi do zwolnienia blokady. Po naciśnięciu na drzwi zwalniamy zapadkę elektrozaczepu umożliwiającego ich otwarcie. Zamek zostanie zablokowany, gdy napięcie zostanie odłączone. Wśród elektrozaczepów możemy wyróżnić:
- standardowy,
- rewersyjny,
- symetryczny,
- asymetryczny,
- symetryczny wąski,
- ze stałą zapadką,
- z regulowaną zapadką,
- niskoprądowy,
- z pamięcią,
- z wyłącznikiem,
- do pracy ciągłej,
- wzmocniony.
Każdy z nich różni się zastosowaniem.
Co to jest elektrozaczep wzmocniony?
Elektrozaczep wzmocniony charakteryzuje się tym, że jest to symetryczny, uniwersalny zaczep o wzmocnionej konstrukcji, NC normalnie zamknięty otwiera się, przy podaniu napięcia. Ma zastosowanie w dowolnych systemach kontroli dostępu między innymi w ciężkich drzwiach wejściowych czy bardzo masywnych furtkach w szczególności w zakładach przemysłowych. Istnieje kilka rodzai elektrozaczepów wzmocnionych mogą być one dobierane wagowo od 800 kg lub od 1000 kg, rewersyjny wzmocniony, z czujnikiem stanu drzwi, niskoprądowy o niskim poborze prądu, czy różniące się wytrzymałością mechaniczną.
Co różni elektrozaczep wzmocniony od normalnego elektrozaczepu?
Elektrozaczep wzmocniony dzięki swojej konstrukcji oraz zasilaniu prądem zmiennym (12 VAC) może być stosowany w drzwiach z uszczelkami. Po zamknięciu drzwi z elektrozaczepem wzmocnionym język zamka podklamkowego naciska na zapadkę elektrozaczepu, a wtedy ten po podaniu napięcia zmiennego zostanie odblokowany i zapadka otworzy się, natomiast w przypadku zwykłego elektrozaczepu zapadka nie otwarłaby się.
Elektrozaczepy wzmocnione charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i wysokimi parametrami przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. Większość modeli wyposażonych jest w elektroniczne zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniu sterownika kontroli dostępu do którego podłączony jest zaczep. Cewki zapewniają prawidłową pracę przy małym poborze mocy. Elektrozaczepy mogą pracować w temperaturach od -15 stopni Celsjusza do +40 stopni Celsjusza. Obecnie dostępne elektrozaczepy na rynku powinny być wykonane zgodnie z normami jakościowymi oraz odpornościowymi na korozję.
Czy warto posiadać elektrozaczep
Jak najbardziej tak. Elektrozaczep jest gwarancją bezpieczeństwa oraz znacznie ułatwia i skraca czas otwierania drzwi czy furtek. Pamiętaj, że jeśli szukasz elektrozaczepu do dużych i masywnych drzwi czy furtek to musisz wybrać do tego koniecznie elektrozaczep wzmocniony.
Najnowsze komentarze