Folia grzewcza pod płytki — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nie bez powodu ogrzewanie podłogowe (lub ścienne, co też jest możliwe) cieszy się tak dużą popularnością. To bardzo skuteczny, a przy okazji energooszczędny sposób na zapewnienie w budynku właściwej temperatury. Aby jednak spełniał swoją funkcję, trzeba dobrać odpowiednie rozwiązania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu.

Dobór właściwej mocy

To zdecydowanie najważniejsza, choć niejedyna kwestia. Warto jednak poświęcić jej więcej czasu, ponieważ będzie odpowiadać za ogólną wydajność systemu.

Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Po pierwsze trzeba ustalić, czy folie grzewcze będą stanowić jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu, czy odgrywać rolę uzupełnienia innego urządzenia. W pierwszym przypadku musi mieć znacznie wyższą moc – nawet dwukrotnie. Oprócz tego liczy się:

  1. Izolacja budynku. Im lepsza klasa energetyczna, tym mniejsze zapotrzebowanie na moc. Słabo i średnio zabezpieczone przed utratą ciepła budynki będą z kolei generować większe koszty.
  2. Rodzaj pomieszczenia. Pokoje, sypialnie i łazienki muszą być cieplejsze od np. kuchni czy korytarzy. Dlatego przydadzą się w nich folie o wyższej mocy.
  3. Wymiary pomieszczenia. Pokoje o dużej kubaturze ogrzewa się trudniej, w związku z czym rośnie wykorzystanie energii potrzebnej do ogrzania.

Jak to przekłada się na praktykę? Specjaliści wskazują, że domy pasywne mogą skorzystać z folii o mocy ok. 60 W/m², a standardowe nowe budownictwo wymaga już 80 W/m². Gorzej wygląda to w przypadku starszych budynków po termoizolacji. Potrzebują one co najmniej 140 W/m².

Dość istotny jest także umiejscowienie folii grzewczej. Zwykłe drewniane panele czy ceramika nie stanowią dla niej dużej przeszkody, dlatego mają umiarkowany wpływ na moc. Nie zaleca się, aby podłogę pokrywały dywany lub wykładziny, które po prostu ograniczają działanie technologii. Jeśli jednak muszą się pojawić, to moc folii powinna adekwatnie wzrosnąć.

Grubość i wymiary folii grzewczej pod płytki

Pod tym względem sprawa jest prosta. Profesjonalne produkty nie przekraczają 1 mm grubości. Powinny być wręcz jak najcieńsze. To umożliwia ich montaż bez podnoszenia posadzki. Co więcej, doskonale sprawdzają się dzięki temu jako ogrzewanie ścienne, a nawet sufitowe.

Bardzo ważne, aby kupić folię o wymiarach dostosowanych do potrzeb. Wynika to z faktu, że nie można jej ciąć. W ten sposób uszkadza się konstrukcję, przez co staje się bezużyteczna.

Trwałość proponowanych rozwiązań

Wreszcie należy się skupić na wytrzymałości systemu. Folia grzewcza pod płytki nie może być rozwiązaniem na zaledwie kilka lat. Byłoby to po prostu nieopłacalne. Dlatego poleca się korzystać z rozwiązań opracowanych przez uznane marki, takie jak Brann. Żywotność ich produktów jest liczona w dekadach. Zwłaszcza jeśli montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, co nie stanowi dużego wyzwania ze względu na prostotę użytych technologii.

To wszystko, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Mamy nadzieję, że to znacznie ułatwi podjęcie właściwej decyzji i wybór właściwego producenta folii grzewczych.

Możesz również polubić…