Rodzaje instrumentów muzycznych

Instrumenty muzyczne są bardzo zróżnicowane, różnią się od siebie kształtem, wielkością, rodzajem wydawanego dźwięku. Możemy wyróżnić pięć podstawowych rodzin instrumentów: smyczkowe, dęte drewniane, blaszane, klawiszowe i perkusyjne. Taka klasyfikacja to system Hornbostela – Sachsa. Najlepszym miejscem, żeby się bliżej przyjrzeć instrumentom jest sklep muzyczny.

Instrumenty drewniane

Charakteryzują się tym, że są wykonane z drewna, a muzyk musi dmuchać w ustnik, aby wytworzyć dźwięk. Instrumenty drewniane najczęściej mają prostą budowę, składają się z rurki z otworami, które po zasłonięciu palcami skracają lub wydłużają rurkę. Dzięki temu emitowany dźwięk się zmienia. Jedak nie wszystkie instrumenty drewniane tak działają – wyjątkiem jest akordeon i harmonika ustna, ponieważ wykorzystują system miechowy.

Instrumenty smyczkowe

Do tej rodziny należy gitara klasyczna i elektryczna. Nieżyjący już Eddie Van Halen stworzył mnóstwo unikatowych dźwięków, kreatywnie uderzając w struny gitary, jednocześnie naciskając na określone obszary podstrunnicy. To zmieniało wibracje, a wydostające się dźwięki były jedyne w swoim rodzaju. Inne elementy, które zmieniają dźwięk wytwarzany przez instrument smyczkowy, to długość strun i ich grubość. Niektóre z tych instrumentów muzycznych, takie jak skrzypce i wiolonczela wymagają użycia smyczka. Inne instrumenty z tej grupy to harfa, na której gra się palcami.

Instrumenty perkusyjne

Myśląc od instrumentach perkusyjnych pierwszym, co przychodzi do głowy to bębny. W przypadku perkusji dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie w instrument lub w jego powierzchnię. Powoduje to wibrację, która brzmi jak nuta. Inne instrumenty w tej kategorii instrumentów muzycznych to dzwonki, czynele, marimba, ksylofon. Jednym z najlepszych perkusistów na świecie jest Inferno z polskiego zespołu Behemoth. Patrząc jak uderza w przypadkowe części swojego zestawu perkusyjnego dźwięk, jaki wydaje bęben, zależy od tego, w który obszar powierzchni bębna trafi. Perkusista musi uderzyć w precyzyjnym punkcie, aby stworzyć poprawną nutę.

Instrumenty dęte blaszane

Instrumenty te wymagają również od muzyka wdmuchania powietrza do ustników, ale zamiast z drewna wykonane są z mosiądzu. Instrumenty dęte blaszane wykorzystują wibracje ust do zmiany dźwięku nuty. W tej grupie znajduje się trąbka, puzon, waltornia.

Instrumenty klawiszowe

Składają się z rzędów dźwigni, które muzyk naciska palcami, aby wprawić strunę lub inny mechanizm w wibracje. Fortepian i organy są typowymi instrumentami klawiszowymi. Podobnie jak gitary, klawisze mogą występować w odmianie akustycznej lub elektrycznej. Dotyczy to syntezatorów, które mogą mieć klawisze lub nie.

Możesz również polubić…